Vaginalne bradavice – Šta su i kako ih prepoznati?

Vaginalne bradavice, poznate i kao kondilomi, predstavljaju česte epidermalne izrasline na genitalnim i anogenitalnim regionima, uzrokovane humanim papiloma virusom (HPV). Ove bradavice su pojave koje mogu značajno ugroziti kvalitet života, pospešujući potrebu za njihovim ranim prepoznavanjem i efikasnim lečenjem, kako bi se smanjio rizik regresije u maligne promene.

Anogenitalne bradavice su sve češća zdravstvena pojava i postale su najčešća polno prenosiva bolest, naročito među decom zbog potencijalnog seksualnog zlostavljanja. Preko 70 tipova humanog papiloma virusa (HPV) identifikovano je kao uzročnici genitalnih bradavica. Genitalne bradavice se najčešće nalaze na mestima visokog trenja tokom seksualnog kontakta.

Infektivnost anogenitalnih bradavica opada sa trajanjem infekcije i najmanja je kod bradavica starijih od 12 meseci. Inkubacioni period za genitalne bradavice obično traje od 3 do 8 meseci. Postoje različite vrste genitalnih bradavica uključujući hiperplastične, cvetaste kondilome akuminata, sedenje i keratotične bradavice. Gigantski kondilom je ozbiljan oblik genitalnih bradavica koji može dovesti do značajnog oštećenja tkiva i mogućnosti maligne transformacije.

Već postojeće genitalne bradavice obično se uvećavaju tokom trudnoće, što može otežati porođaj i povećati rizik od infekcije fetusa. Dijagnoza genitalnih bradavica se obično bazira na kliničkom izgledu, bez potrebe za opsežnim laboratorijskim ispitivanjima u većini slučajeva. Lečenje genitalnih bradavica varira u zavisnosti od faktora kao što su veličina, lokacija i stanje pacijenta, i uključuje krioterapiju, laserske tretmane, hirurško uklanjanje i farmakoterapiju.

HPV infekcije su uglavnom benigne, ali određeni tipovi su povezani sa genitalnom displazijom i karcinomima kao što je karcinom grlića materice, što naglašava značaj redovnih skrininga poput Papa testa za žene sa genitalnim bradavicama. Oko 80% seksualno aktivne populacije je zaraženo nekom vrstom HPV virusa. Tipovi virusa 6 i 11 su odgovorni za pojavu genitalnih bradavica (kondiloma) u oko 90% slučajeva, dok rjeđi tipovi virusa kao što su 16 i 18 imaju visok onkogeni potencijal i mogu biti odgovorni za nastanak karcinoma.

Mogućnost infekcije nakon prvog kontakta sa zaraženom osobom je oko 65%. Kondilomi se mogu preneti seksualnim putem, kao i direktnim kontaktom s kožom i sluzokožom. Prenos infekcije je moguć čak i uz korišćenje kondoma, iako značajno smanjuje rizik. Kondilomi se mogu pojaviti najranije nekoliko nedelja nakon rizičnog seksualnog odnosa, a najkasnije nekoliko godina posle kontakta sa zaraženom osobom.

Za uklanjanje kondiloma se koriste različite metode poput krioterapije, elektrokauterizacije, radiotalasa ili hirurškog uklanjanja. Recidivi kondiloma su mogući zbog toga što virus ostaje u telu i može ponovno ispoljiti promene. Primećena promena se zamrzava tečnim azotom u proseku oko 10 sekundi, izazivajući blagi bol koji traje tokom zamrzavanja i nakon odmrzavanja oko 30 sekundi.

Genitalne bradavice, poznate kao kondilomi, su najčešća polno prenosiva infekcija. Humani papiloma virus (HPV) je uzrok kondiloma. Tipovi HPV koji uzrokuju polne bradavice nemaju maligni potencijal, za razliku od HPV-a visokog rizika koji može izazvati rak grlića materice. Infekcija bezopasnim HVP virusom (koji uzrokuje kondilome) često je udružena sa infekcijom HPV virusom koji ima maligni potencijal. Kondilomi se uglavnom prenose seksualnim putem, ali moguće je i prenošenje direktnim kontaktom.

Osoba može biti zaražena HPV virusom, a da se kondilomi nikada ne pojave, što je češći slučaj kod muškaraca. Kondilomi se mogu pojaviti posle nekoliko nedelja ili godina nakon kontakta sa zaraženom osobom. Pojava i rast kondiloma zavise od stanja imunog sistema organizma. Kondilomi su ružičaste ili beličaste boje, glatki ili neravni, lokalizovani na genitalnom području. Uklanjanje kondiloma može se vršiti radio-frekventnim nožem, laserom, krioterapijom, hirurškim pristupom ili elektrokauterizacijom. Uklanjanje kondiloma ne garantuje izlečenje, jer virus ostaje u telu i ponovna pojava je moguća.

Šta su vaginalne bradavice?

Vaginalne bradavice su izrasline koje se pojavljuju na genitalijama i izazvane su humanim papiloma virusom (HPV). Ovaj virus obuhvata više od 130 različitih tipova, od kojih su neki onkogeni i mogu dovesti do karcinoma.

Uzroci vaginalnih bradavice

Vaginalne bradavice izaziva više od 70 tipova HPV virusa. Najčešći odgovorni za ove bradavice su HPV tipovi 6 i 11. Statistički podaci pokazuju da genitalne bradavice predstavljaju najčešća seksualno prenosiva bolest u Sjedinjenim Američkim Državama, a češće se pojavljuju kod žena nego kod muškaraca.

Kako se prenose vaginalne bradavice

Glavni način prenosa vaginalnih bradavica je seksualni kontakt. Prenos vaginalnih bradavica može se desiti tokom vaginalnog, analnog ili oralnog seksa sa zaraženom osobom. HPV se takođe može prenositi putem vertikalne transmisije, tj. sa majke na dete tokom porođaja. Simptomi se obično javljaju tri meseca nakon izloženosti virusu, ali u nekim slučajevima mogu ostati neprimetni tokom dužeg perioda, što može uticati na seksualno zdravlje i povećati rizik od daljeg prenošenja.

  1. Vrste HPV virusa: Postoji preko 100 tipova HPV virusa, dok se na genitalijama može otkriti oko 30 različitih onkogenih potencijala.
  2. Muškarci kao prenosioci: Muške genitalije su otpornije, ali muškarci mogu preneti infekciju na seksualnog partnera.
  3. Grupe HPV tipova: Postoje tri grupe – niskog onkogenog potencijala (tipovi 6 i 11), umerenog (tipovi 31, 33, 35) i visokog (tipovi 16 i 18).
Metode lečenja vaginalnih bradavica Uspešnost
Podofilin tretman 40% – 75%
Podofiloks 29% – 90%
Bihloroctena i trihloroctena kiselina 70%
Imikvimod tretman 50%
Interferonska terapija 20% – 60%
Eksciziona terapija 36% – 100%
Laserska terapija 40% – 100%
Ultrazvučna aspiracija (CUSA) Visoka efikasnost

Da bi se očuvalo vaše seksualno zdravlje, važno je otkriti uzroke i načine prenosa vaginalnih bradavica i konsultovati se sa odgovarajućim stručnjacima za ranu dijagnostiku i efikasno lečenje.

Simptomi i dijagnostika vaginalnih bradavica

Vaginalne bradavice, poznate i kao kondilomi, mogu biti izazvane različitim tipovima humanog papiloma virusa (HPV). Njihovi simptomi i dijagnostika su ključni za pravovremeno lečenje i prevenciju daljih komplikacija.

Simptomi vaginalnih bradavica

Simptomi vaginalnih bradavica mogu varirati od osobe do osobe. Najčešći simptomi vaginalnih bradavica uključuju neugodnost, svrab, krvarenje, kao i prisustvo vizuelno uočljivih izraslina koje često imaju karfiolast izgled. Pored toga, infekcija HPV-om najčešće se manifestuje svrabom i promenama iznad ravni kože. Vizuelni simptomi genitalnih bradavica mogu se pojaviti nakon tri meseca, ali kod nekih osoba mogu se manifestovati čak i nekoliko godina kasnije.

simptomi vaginalnih bradavica

Dijagnostika vaginalnih bradavica

Kod sumnje na prisustvo vaginalnih bradavica, dijagnostika je neophodan korak. Ginekološki pregled je prvi korak u dijagnostici, gde lekar može vizuelno proceniti prisustvo simptoma. PAPA test, koji je osnovni u skriningu oboljenja genitalnog trakta, može pružiti dodatne informacije sa tačnošću od 63%. Dalje, HPV testiranje se koristi za otkrivanje prisustva visokorizičnih tipova HPV-a koji su odgovorni za pojavu karcinoma cerviksa.

U nekim slučajevima, dodatne dijagnostičke metode kao što su kolposkopija ili biopsija mogu biti neophodne da bi se potvrdilo prisustvo premalignih ili malignih promena. Potrebno je napomenuti da je dijagnostikovanje kondiloma kod muškaraca često teže pre pojave simptoma, što dodatno podvlači važnost preventivnih pregleda.

Prepoznavanje i lečenje vaginalnih bradavica

Genitalne bradavice, poznate i kao kondilomi, su često izazvane humanim papiloma virusom (HPV). Postoji više od 100 tipova HPV-a, a oni koji najčešće uzrokuju kondilome su tip 6 i tip 11. Bradavice se obično pojavljuju nekoliko nedelja do nekoliko meseci nakon izlaganja virusu. Pravovremeno prepoznavanje i lečenje vaginalnih bradavica može pomoći u smanjenju simptoma i sprečavanju širenja infekcije.

Metode lečenja vaginalnih bradavica

Lečenje vaginalnih bradavica može obuhvatati nekoliko metoda. Hirurško uklanjanje je jedna od opcija, ali su takođe dostupne alternativne metode kao što su krioterapija, radiotalasna terapija, laserska terapija i topikalni tretmani. U Poliklinici Consilium u Novom Sadu, ove metode se uspešno primenjuju za uklanjanje kondiloma. Raširena upotreba krioterapije i radikalnih tretmana kao što je elektrokauterizacija može pomoći u efikasnom uklanjanju bradavica.

Preventivne mere

Jedna od ključnih preventivnih mera je redovan ginekološki pregled i PAPA test, koji se preporučuju minimum jednom godišnje. Ovaj pregled pomaže u ranom otkrivanju promena na grliću materice, uključujući potencijalno prisustvo HPV virusa. Takođe, upotreba zaštitnih sredstava tokom seksualnih odnosa značajno smanjuje rizik od infekcije HPV-om. Edukacija o seksualnom zdravlju je ključna za smanjenje incidencije ove bolesti. Osigurajte svoj redovan preventivni pregled kako biste na vreme uočili moguće promene i sproveli potrebne preventivne mere za zaštitu vašeg zdravlja.